Lengyel-magyar testvértelepülési kapcsolat Rzepiennik Strzyzewski - Abádszalók
Már a 90-es években a Szalóki Népi Játék és Folklórfesztiválra az Egyesület meghívására rendszeresen jöttek művészeti csoportok Lengyelországból, Tarnow megyéből. A nemzetközi, így a lengyel kapcsolatokat is Bali István a Megyei Önkormányzat szakreferense koordinálta. A lengyel partnerek a népi játék bemutató csoportot, a Csillaghúr Népdalkört és Citerazenekart hívták meg Lengyelországba viszonzásul (Riglyce, Tarnow, Devno). A baráti kapcsolatok kialakulásával kölcsönösen felvetődött az az igény, hogy testvértelepülési megállapodás kötessen Abádszalók és Rzepiennik Strzyzewski település önkormányzatai között. 1999. augusztus 17-22-ig Rzepiennik Strzyzewski polgármestere dr. Kazimierz Fudala is eljött a művészeti delegációval az Abádszalóki Népi Játék Fesztiválra. Ekkor határoztak arról Bordás Imrével, Abádszalók polgármesterével, hogy előkészítik a két település közötti megállapodást.
2000. évben Riglyce település meghívására Lengyelországba érkező népi játék és művészeti csoportot Bordás Imre vezette. A találkozás lehetőséget biztosított arra, hogy a tervezett együttműködési megállapodás előkészítésével megbízzák Bali Istvánt a Jász-Nagykun-Szolnok Megyei Önkormányzat szakreferensét.
2001. augusztus 19-én a Népi Játék Fesztiválra érkező Rzepiennik kulturális csoportját elkísérte a lengyel település hivatalos delegációja. Ekkor került sor a két település között az együttműködési megállapodás ünnepélyes aláírására.
A megállapodás főbb pontjai:
- a pihenés, turisztika, rekreáció és sport terén a szolgáltatások fejlesztése,
- kultúra és a közoktatás területén működő intézmények közötti kapcsolatok,
- a természetes környezet védelmével kapcsolatos kérdések,
- promóciókon, információkon keresztül a kereskedelmi és gazdasági tapasztalatcsere fejlesztése, mindkét fél gazdasági alanyai közti partneri együttműködés aktív támogatása,
- a mezőgazdasági termelés, valamint a mezőgazdasági-élelmiszeripari feldolgozás.
- A megállapodás megvalósítási folyamatának értékelése, valamint a következő időszak legfontosabb feladatainak kidolgozása céljából a Felek rendszeresen évente legalább egyszer önkormányzati delegációk számára találkozót szerveznek.
Az együttműködési megállapodás aláírását követő években kiemelten fejlődtek a civil kapcsolatok (Tisza-tó Régió Ifjúságáért Egyesület), a katolikus egyház kapcsolatai (közös szentmisék), a kulturális és sport kapcsolatok (Művelődési Ház - Csillaghúr Népdalkör). Az idegenforgalmi, kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok területén a tapasztalatok kicserélésére került sor. A lengyel testvértelepülés delegációja a nemzeti ünnepeinken, városavató ünnepségünkön, a kulturális delegáció pedig a fesztiválokon vett részt minden évben. Viszonzásul a lengyel nemzeti ünnepekre, aratási ünnepre hívják a városi önkormányzat delegációját és kulturális csoportjait.
A megállapodás alapján az önkormányzatok delegációi évente értékelik a baráti kapcsolatok fejlődését és a megállapodásban foglalt célok megvalósulását.
Kiss András
Tisza-tó Régió Ifjúságáért Egyesület
elnöke
Lengyel - Magyar barátság képekben
">
">