DiagnózisAz emlőrák felfedezésében az egyik legfontosabb módszer a mell rendszeres időközönként elvégzett önvizsgálata, melyet már fiatal korban el kell kezdeni. Ha az emlőn bármilyen elváltozás észlelhető, azt mutassuk meg orvosnak haladéktalanul, mert a végleges diagnózis csupán a fizikális vizsgálat alapján nem állítható fel.
Készüljünk fel az orvos kérdéseire!
- Mikor és az emlő melyik részén észlelte a daganatot?
- Nyomásérzékeny volt-e?
- Mekkora volt, amikor észlelte? Nőtt-e azóta?
- Volt-e a családban emlődaganat, ha igen, milyen típusú?
Az orvos először áttapintja az emlőket és a hónaljárkot, majd mammográfiás, vagy ultrahang-vizsgálatot végez, vagy kér.
A mammográfia az emlők röntgen vizsgálata, melynek során az emlőt két sugáráteresztő lemez közé szorítják és mindkét emlőről két felvételt készítenek, egyet felülről, egyet pedig oldalról. Nem szült nőknél a vizsgálatot először ultrahang-készülékkel végzik. Ha daganatra gyanús elváltozást észlelnek bármelyik emlőben, akkor az elváltozásból mintát vesznek (aspirációs biopszia), és ennek segítségével 95%-os valószínűséggel megállapítható, hogy rosszindulatú daganatról van-e szó. Ha cisztát találnak, akkor a mintavételi tűvel annak tartalmát leszívják.
A 45-65 éves korosztály kap 2 évente behívót mammográfiás vizsgálatra, a szűrőbuszok közeli településeken való elhelyezése lehetővé teszi, hogy kevés utazással elérhető legyen.A mammográfiai vizsgálat beutalóval, vagy 45 év feletti nők esetében ingyenes!
- minden évben a szűrőbusz 30 km-es körzeten belül elérhető;
- a vizsgálat nem fájdalmas, esetleg kellemetlen;
- a vizsgálat nem káros.
Tájékoztatjuk mindezekről a női lakosságot, és mégsem mennek el az asszonyok!
Nyugat-európában a megjelenési arány 78%.
Tiszafüred vonzáskörzetében 2010-ben : 2019 meghívottból 719 fő ment el.
A megjelenés 35,6 % Minden 18. nőnél szűrtek ki elváltozást.
2011-ben Abádszalókról 975 meghívottnak a 48,8 %-a ment el. Ez már majdnem a fele! De miért csak minden második asszony gondolja úgy, hogy fontos ez a vizsgálat számára?
A szűrésen való részvétel 25-30 %-kal csökkentené az áldozatok számát.
Magyarországon, csak a szűrési programon való részvétellel több mint 700 nő maradhatna életben évente!
Az emlőrák eredményes kezelése nagymértékben attól függ, hogy milyen korán kerül felfedezésre a daganat! Erre való a mammográfiás vizsgálat!
KezelésAz emlőrák kezelésében a műtétet, a besugárzást, a kemoterápiát és hormonkezelést többnyire egymással kombinálva alkalmazzák, s ahol lehetőség van rá, célzott gyógyszeres kezelést is alkalmaznak.
A műtét, mely szinte mindig szükséges, szorítkozhat a daganat eltávolítására. Máskor az emlőt egészében távolítják el. Nagyobb biztonságot nyújt a kiterjesztett emlőeltávolítás. Ennek során nemcsak az emlőt, hanem a külső mellkasi izmokat és a környéki nyirokcsomókat is eltávolítják. Természetesen valamennyi eltávolított szövet szövettani vizsgálatra kerül, így a daganat fajtája és stádiuma precízebben pontosítható.
Gyógyulási esélyekA teljes és végleges gyógyulás arányait felmérni nem lehetséges, ezért nemzetközileg is elfogadott, hogy a betegség prognózisát az 5 éves túlélés százalékos aránya alapján határozzák meg. Általánosságban elmondható, hogy a prognózis függ a stádiumtól, a rosszindulatúság fokától, a daganat hormonérzékenységétől, a beteg terápiával szembeni toleranciájától. Valódi gyógyulás az operálható esetektől várható. Mindezeken túl nagyon fontos a beteg gyógyulásba vetett hite, bizalma a kezelésben. A daganatsejt rendezetlen, kaotikus, ennek ellenére a bölcs nyugalommal, hittel, és a gyógyulásba vetett bizalommal kialakított harmónikus élettel felülkerekedhetünk a kóron! Hogy ez nehéz? Nagyon! De megéri, az orvostudomány segítségével csakis a saját gyógyulni akarás győzhet!
MegelőzésAz emlőrák, illetve megelőző állapotai az önvizsgálatnak és a mára lehetővé vált szűrésnek köszönhetően a jól megelőzhető, illetve a korán felfedezhető elváltozások közé tartoznak. Tegyünk meg mindent a megelőzés érdekében:
- Gondoztassa vérzési rendellenességeit! Nem a hormonok a veszélyesek, hanem a hormonális egyensúly hiánya, mely mindig megmutatkozik vérzési rendellenességekben is. Különösen a változókor előtti vérzési rendellenességek hajlamosítanak az emlőrákra!
- 20 éves kortól havonta végezze el az emlő önvizsgálatát!
- Évente járjon el rákszűrő vizsgálatra!
- A legkisebb gyanú esetén is forduljon szakorvoshoz!
- Amennyiben családjában előfordult emlőrák, fokozottan figyeljen az önvizsgálatra és a rendszeres szakorvosi vizsgálatra (30 és 45 éves kor között 3 évente ajánlott mammográfiás vizsgálat)!
- Amennyiben családjában nem fordult elő emlőrák, 45 és 65 éves kora között évente vegyen részt mammográfiás szűrésen!
- Csökkentsük a zsírbevitelt- vizsgálatok eredményei szerint a zsírban gazdag táplálkozás az emlőrák mellett növeli a tüdő-vastagbél-méh-prosztata daganatok kialakulásának kockázatát.
- Táplálékunk tartalmazzon sok antioxidánst, amelyek a szervezet szabadgyökeinek semlegesítését végzik. Túlzott mennyiségben a szabadgyökök károsítják a sejteket, rák kialakulásához vezetnek.
Antioxidánsok a táplálékban: narancsszínű táplálékokban megtalálható: sárgadinnye, sárgabarack, sütőtök, sárgarépa, zöldségfélék,gabonafélék,stb. - Ne cukrozzuk túl az ételeket, ne hízzunk el!
Kedves Jelenlévők!
Kellemetlen érzésünk van akkor, amikor töményen hallunk a rossz dolgokról.
Szeretjük a fejünket a homokba dugni.
Visszakanyarodva az első gondolatomhoz, azt kérem, gondolkozzunk el saját magunk felelősségén!
Én a szíveken keresztül szeretnék eljutni most mindenkihez, hiszen a szívünk 3 cm-re található a mellünk mögött. Micsoda fizikai közelség!
Igen is, akarjam azt, hogy sokáig a gyermekeimet tudjam gardírozni, családom stabil oszlopa legyek!
Akarjam unokáim felcseperedését látni, akarjam kényeztetni őket!
Mindezek eléréséhez nagyobb odafigyelést önmagukra és jó egészséget kívánok!
Pataki Szilvia
Az emlő önvizsgálata:
Az emlők önvizsgálatához először azt kell megtanulnia, milyen az egészséges emlőinek tapintata. Ezért az önvizsgálatot még egészséges állapotban kell megtanulni. A menstruáció utáni 5-7. napon kell végezni.
Az önvizsgálat lépései:
- Megtekintés:
Vetkőzzön le derékig, és erős fényben álljon a tükör elé. Figyelje meg, van-e valamilyen szokatlan jelenség (pl. az emlő méretének megváltozása, felszíni egyenetlenségek, behúzódások, vizenyő, fekély, befordult emlőbimbó, stb.). A két emlő normálisan sem teljesen egyforma, ezért fontos megtanulnia emlőinek egészséges alakját is. Meg kell nézni, nincs-e váladékozás valamelyik emlőbimbóból, akár spontán, akár nyomásra. Figyelmesen meg kell vizsgálni, hogy nincs-e változás a vénák lefutásában, kidudorodásában.
A megtekintést először lógatott, majd magasra emelt karok mellett kell elvégezni.
- Tapintás:
Feküdjön hanyatt, kényelmesen, párnával a feje alatt. Az éppen vizsgált emlő alatti lapocka alá helyezzen el egy kispárnát vagy összehajtott törülközőt, hogy az emlő állománya minél jobban kiemelkedhessen. A jobb mellet bal kézzel, a bal mellet jobb kézzel kell áttapintani. Az éppen nem vizsgáló kezet helyezze a feje alá. Tapintáshoz az ujjait zárja össze, azt ne az ujjbegyekkel, hanem az ujjak teljes alsó felszínével végezze. A vizsgálatot kezdje a kulcscsonttól, és apró lépésekkel haladjon lefelé. A helyes tapintás körkörös kézmozdulatokkal történik. Az emlők állományát érdemes egy spirálvonal mentén áttapintani, így kisebb a veszélye annak, hogy egy-egy terület kimaradjon. A végén ne feledkezzen meg a hónaljárok alapos és mély áttapintásáról se.